Hacamat Çeşitleri

Yağlı Hacamat

Hacamat yapacağınız bölgeyi zeytin yağıyla veya masaj yağıyla yağlanıp ondan sonra kupayı veya bardağı vakumlayıp aşağı yukarı sağa sola kaydırarak yapılan bir hacamat çeşididir.

 • Kan dolaşımını hızlandırır;
 • Kılcal damarlardaki tıkanıklığı giderir;
 • Derideki gözenekleri açarak vücudun oksijeni rahat almasını sağlar;
 • Yorgunluğa çok iyi gelir;
 • Ağrıları ortadan kaldırır.

Hiç bir yan etkisi yoktur.

Kuru Hacamat

Kan alınmadan yapılan bardak çekme işlemine kuru hacamat denilir. Geleneksel ismi bardak çekmedir. Hiç bir yan etkisi yoktur. Yapılmaması gereken noktalar ense çukuru ve çene altıdır. Onun haricinde vücudun bütün noktalarına yapılabilir. Herhangi bir gün ve saati yoktur. Kuru hacamat her zaman yapılabilir. Kuru hacamattan sonra oluşan izler bize sağlık durumumuzdan haber verir.

kuru_hacamatkuru_hacamat1

Vücuda vakumlanan kupa 5 dakika sonra vücuttan alındığı zaman, şayet hiçbir iz oluşturmamışsa, bölgede kan dolaşımında sıkıntı var demektir. Kupa izi düzgün ve pembe renkliyse, sağlık işaretidir. Mosmor olursa, kanda aşırı toksin madde biriktiği işaretidir. Benek benek morluklar söz konusu ise bu kılcal damarlarda tıkanıklığa işarettir. Kuru hacamatta kupa vurulacak nokta ağrı bölgesidir. Çinlilerin konuyla ilgili sözü şöyledir; ''Ağrı nere nokta ora''

Kanlı Hcamat

Sünnet olan hacamat şeklidir. yılda bir veya iki defa tavsiye edilir. dolunaydan sonraki günlerde daha faydalıdır. çarşamba ,cuma ve cumartesi günleri hacamat yapılmaz peygamberimiz tarafından yasaklanmıştır. hastalık durumunda dolunayı beklemek gerekmez sadece günlere dikkat edilir. İbni Sina kameri ayın ilk birkaç günüyle son birkaç günü hıltları (vucuttaki dört temel sıvı) harekete geçirmek zordur o yüzden bu günlerde hacamat yapılmamalıdır diye buyuruyor.

Kanlı hacamat nasıl yapılır; hacamat yapılacak bölge önce iyice temizlenir tentürdiot veya kolonya ile ondan sonra şayet vakumlanabilen kupalar kullanılıyorsa kupaları o bölgeye vakumlanır, bardak kullanılacaksa bir kağıt parçasını rulo yapıp yaktıktan sonra bardağa atılıp bardak vücuda kapatılır. 5 dakika kaldıktan sonra bardak veya kupa çıkartılır hiç kullanılmamış temiz bir jiletle o bölgeye çok hafif 21 veya 33 çizik atılır. Çizik attıktan sonra kupa tekrar kapatılarak vakumlanır. Kan kupaya dolmaya başlayacaktır. Kupa dolmak üzereyse kupayı boşaltıp tekrar vakumlayın. Kan kendiliğinden duracak veya açık pembe bir sıvı gelecektir açık pembe sıvı gelir gelmez o bölgede işlemi sonlandırın. Şayet kan durmazsa toplamda alınacak kan miktarı 300 veya en çok 350 ml geçmemelidir yinede kan geliyorsa işlemi sonlandırıp yaralara pansuman yapılmalıdır.kişide çok fazla kan birikmişse bir veya iki ay sonra işlem tekrarlanmalıdır.

ÖNEMLİ;

 • Hacamat olacak kişi aç olmalıdır.
 • Hacamat olacak kişi ve hacamat yapacak kişi abdestli olmalıdır.
 • Hacamat olacak kişinin tansiyonu düşük olmamalıdır her hacamatta tansiyon bir veya iki derece düşer.
 • Hacamat olan ve hacamat yapan ayettel kürsi şayet bu bilinmiyorsa bildikleri kuran dan sureler okunmalıdır.
 • Hacamattan sonra hacamat olan bir bardak pekmez şerbetine birazda sirke katıp içmelidir.
 • Hacamat olan hacamat yapan kişiye ücretini ödemelidir. hacamat yapan ve hacamat olan aynı aileden olsa bile bir miktar para veya bir hediye gönlünü almak veya bol bol dua. Bu hacamat yapanın hacamat olandan aldığı negatif enerjiyi üstünden atmasına yardımcı oluyor.
 

"Hacamat ile sağlığınızı ertelemeyin"

BİZİ ARAYIN : 0 (535) 739 28 43